איך מציבים מטרות לקידום אתרים אורגני

מי מאיתנו לא קורס מרוב מידע, בעצם. כמות המאמרים שמפורסמת בכל יום, עם הטיפים והטריקים והשטיקים שכל אחד חייב ומוכרח לבצע, עולה על כמות השניות בכל יום. נדמה שב-2019 אי אפשר להתנהל בלי תוכנית ברורה ומסודרת לקידום האתר בפרט ולניהול העסק בכלל. וכל תוכנית מתחילה עם מטרות. אבל איך מציבים מטרות לקידום אורגני?

כי כביכול התשובה לשאלה הזו ברורה: זורקים מילות מפתח לאוויר, קובעים שאנחנו רוצים להיות במקום הראשון, הולכים לשנו"צ. לא?

יבוא מי שיאמר, הרי מה זה משנה. כל המילים טובות. תביא תנועה מאיפה שאפשר, ותנסה להמיר על הדרך. וזו גישה מעניינת, אי אפשר להתעלם מזה, אבל מה לעשות – מדוייקת היא לא. יהיה מאוד קשה לפגוע בכל המילים האפשריות בנישה מסוימת. לכן, המאמר הזה מנסה להציע פורמט נוח, פשוט וחינמי ככל האפשר להצבת מטרות לקידום אורגני של אתר בגוגל.

שלב ראשון לכל תוכנית קידום אורגני: מחקר מילות מפתח

לפני שאנחנו גולשים למחקר מילות מפתח, בואו נבין קודם מה הן מילות מפתח.

מילות מפתח הן ביטויים או צירופי מילים השזורים בטקסט ומהווים את "השדרה המרכזית" שלו. למעשה, מדובר במילים שאם הן יושמטו – הטקסט לא יהיה ברור כלל. התאמה של עמוד אינטרנט מסוים למילת מפתח מסוימת בעצם כוללת שזירה של צירוף ספציפי, בהתאמה מדוייקת לצירוף אותו חיפש הלקוח.

לדוגמא, בהנחה שאנחנו מקדמים מוצרי מתנות לילדים, אנחנו נרצה שהמילה "מתנות לילדים" תופיע בהתאמה מדוייקת בתוך הטקסט, הכותרות ותיאורי התמונות, בצורה הגיונית ככל האפשר. זה נשמע מובן מאליו, אבל שיטוט קל (ואפילו מחשבה הגיונית) יוכלו להעלות את העובדה שאתר שמוכר מתנות לילדים יכול כלל לא להכיל את הביטוי הזה בעצמו, אלא את שמות המוצרים שהוא מוכר: לגו, ברבי, בראץ וכן הלאה.

מחקר מילות מפתח הוא בעצם תהליך סינון ומיון מאגר של מילות מפתח כאלו בדיוק. זה לא המקום להרחיב איך מחקר כזה מבוצע, אבל ממש בראשי פרקים:

  • ניגשים למאגר מילות מפתח – חינמי או בתשלום. לגוגל יש את "הכלי למחקר מילות מפתח" שזמין בתוך כלי הפרסם של גוגל, גוגל אדס. שימו לב שמספרים מדוייקים ניתן להשיג מהכלי הזה רק בחשבונות פעילים שמריצים לפחות קמפיין אחד בתשלום.
  • מחפשים מילים ראשוניות שיכולות לכלול את שמות המוצרים שלנו, שמות השירותים המפורשים ועוד.
  • מייצאים את פלט המידע שמתקבל לכל חיפוש כזה לתוך האקסל.
  • מוחקים או מסננים את המילים הלא-רלוונטיות בעליל: אלו ביטויים שעלו בתוך מאגר מילות המפח בהקשר רחב מאוד, ואין ללקוח שמחפש אותם שום כוונה לרכוש מאיתנו את המוצר.
  • מקבצים את המילים הרלוונטיות לקבוצות הקשר סביב נושאים מרכזיים.

התוצאה תהיה רשימה של 300-400 ביטויים רלוונטיים, מקובצים לקבוצות ומסודרים לפי הקשר וכמות חיפושים ממוצעת לחודש.

נו, מה עכשיו?

השלב השני לתוכנית הקידום האורגני שלנו: מחקר מיקומים

השלב הבא בעצם בא לאפשר האם והיכן אנו ממוקמים על כל מילת מפתח כזו. הצורה הכי פשוטה תהיה לחפש את מילת המפתח ולבדוק האם אנחנו מופיעים איפה שהוא בתוצאות החיפוש.

צורות יותר מורכבות, אך יותר הגיוניות, יכללו כלים שמספקים דו"ח מיקומים במנוע החיפוש. ישנם כלים חינמיים לגמרי שמאפשרים לעשות את זה – כל יום, לדוגמא, מאפשר מדידת 100 ביטויים לחשבון בחינם. זה מספיק בהחלט לרוב העסקים הקטנים.

השלב השלישי לתוכנית הקידום: מחקר מתחרים

עכשיו כשאנו עוקבים אחרי המיקומים שלנו, וברור לנו היכן אנו נמצאים במיקום יותר טוב והיכן פחות, יש לנו כבר מושג ראשוני לגבי צעדים שניתן לבצע במטרות היותר-קלות. ביטויים שבהם אנו נמצאים בעמוד הראשון, למשל, אמורים לזכות ליותר תשומת לב מאשר ביטויים שבהם אנו לא נמצאים.

כאן גם מתחיל כל הנושא להתערפל. אם מדובר בביטוי מדוייק שיכול להכניס לנו המון כסף, נרצה להיות מדורגים עליו – אפילו אם כרגע אנחנו מאוד רחוקים מהמקום הראשון. אם מדובר בביטוי שלא רלוונטי לנו אך אנו מדורגים בו במיקום גבוה – אולי אפילו כדאי לפגוע בביצועים שלנו על הביטוי הזה ספציפית כדי להתרחק מהתוצאות הראשונות.

השלב שאולי הכי מקל על הערפול הוא "מחקר מתחרים". גוגל מיוחד בכך שהוא יודע לדרג רלוונטיות של אתר למילת מפתח. הוא יודע אם האתר שלך הוא "התשובה הנכונה" לשאלה, "השאילתה" שפורסמה על ידי הלקוח במנוע החיפוש. אם יש עוד אתרים שמדורגים לפניך כיותר רלוונטיים למילת המפתח עליה תרצה להיות מדורג, כדאי להסתכל מה הם עושים. הרי הם זכו בכך ביושר, כנראה.

ישנם כלים שמאפשרים לבדוק התאמת אתר למנוע החיפוש לפי רשימות מאוד כלליות. הם בודקים, למשל, האם האתר כולל מפת אתר (כלי שמאפשר לגוגל לקבל רשימה עם כל העמודים בקלות ובמהירות), האם השימוש בכותרות מיטיב עם התאמה למנוע החיפוש והאם יש מספיק קישורים פנימיים בתוך האתר – וחיצוניים אל האתר מאתרים אחרים.

ככל שהמתחרים מדורגים יותר גבוה בניקוד שלהם בכלים האלו (או בכלים ושיטות שנפתח בעצמנו, כל אחד והרמה שלו) כך נצטרך להתאמץ יותר כדי לדרג את עצמנו במילת המפתח הזו. זה בעצם השלב שבו נחפש את "הנצחונות הקלים", מילות המפתח שהן גם רווחיות, גם בהקשר קרוב למוצרים הרלוונטיים לנו וגם נקיות מתחרות.

השלב האחרון לתוכנית הקידום: קבלת החלטות

זהו, צריך להחליט. יכול להיות שמצאנו מספיק נצחונות קלים בשביל למלא את עצמנו בעבודה לכל הרבעון הבא. כנראה שהתשובה היא לא: תמיד יהיו שם 2-3 ביטויים מאוד רווחיים עם תחרות גבוהה.

מה שאני אוהב לעשות זה לבחור 10-15 ביטויים שמורכבים גם ממילות מפתח יותר תחרותיות וגם ממילות מפתח פחות תחרותיות. אני מציב לי אותם כמטרה ומתכנן את הפעולות שצריך לעשות כדי לעקוף את המתחרים. הפעולות האלו בעצם ישתמשו במידע שאספתי במחקר המתחרים. למשל, אם המתחרה הזה פישל בתכנון העמוד, אני אתכנן את העמוד נכון יותר. אם המתחרה לא כלל את מילת המפתח בתוך תיאור העמוד, אני אשים לי את זה כאחד הדגשים שלי.

בדרך כלל השלב הזה מייצר רשימת משימות שכוללת כמה מאות משימות קטנות שניתן להשיג תוך חודש. זו בעצם תהיה התוכנית שלי: אני יודע לאן אני רוצה להגיע, אני יודע איך אני עומד לעשות את זה, ואני בונה לעצמי מסגרת זמן הגיונית לביצוע הפעולות האלו.

השלב האחרון באמת קורה אחרי שהפעולות בוצעו. האתר כבר אמור להתחיל להתקדם ואני רוצה להשתמש בכלי למדידת מיקומים כדי לראות את ההתקדמות שלי בביטויים האלו.

חשוב לציין שלא חובה לעשות את כל השלבים האלו לבד. מומלץ ליצור קשר עם יועץ קידום אתרים בעל ניסיון, שמספק דו"חות ותוכניות כאלו ללקוחות – גם אם אתם מעוניינים לקדם את האתר שלכם לבד. אני בעצמי מספק דו"חות כאלו לעשרות לקוחות בחודשים האחרונים, ואשמח לעזור גם לך.

ניתן לפנות אליי בקלות דרך המסנג'ר של פייסבוק או עמוד יצירת הקשר.

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *